גאולהפדיה:זכויות יוצרים

מתוך גאולהפדיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גאולהפדיה היא אנציקלופדיה חופשית, כלומר, לכל גולש הרשות לצטט ממנה (תוך ציון המקור). לעובדה זו יש השלכות שחשוב לזכור כאשר אתם עורכים בגאולהפדיה.

כיצד תישמר זכות היוצרים שלך?

כל תרומה שלך לגאולהפדיה מפורסמת תחת שני רישיונות: הרישיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו ורישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור – אין לפרסם אותה פה. אפשר לעיין בנוסח הרישיונות לפרטים נוספים.

כיצד נשמור על זכויות היוצרים של אחרים?

כולנו חפצים לראות בהתפתחות מהירה של גאולהפדיה, ותבוא הברכה על כל העוסקים בכך, אך כאשר אנו תורמים להתפתחותה של גאולהפדיה, חשוב מאוד להקפיד שלא לפגוע בזכויות יוצרים. נושא זה חשוב תמיד, אך בגאולהפדיה חשיבותו גדולה כפליים, כיוון שגאולהפדיה מעניקה לגולשים רשות לצטט ממנה הלאה, ולכן מי שמוסיף ערך לגאולהפדיה תוך הפרה של זכות יוצרים מחטיא את הרבים, שיצטטו ערך זה בתום לב, מבלי לדעת שבכך הם משתמשים ברכוש גנוב. מלבד העבירה על החוק והעוול שנעשה לבעל זכות היוצרים, בעת העתקה שאינה מורשית, כל ערך שמועתק לגאולהפדיה ממקום אחר, פוגע אנושות במוניטין שלה, ומרתיע אנשים שהקפדה על זכויות יוצרים יקרה ללבם, מלהצטרף לכותבי גאולהפדיה.

להלן מספר הנחיות כלליות לשמירה על זכויותיהם של יוצרים אחרים. שימו לב לכך שדף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

כללים בסיסיים

 • כל יצירה שאדם יצר, בין אם פורסמה (בספר, בעיתון, באינטרנט וכדומה) ובין אם לא פורסמה, מוגנת לפי חוק, וזכות היוצרים עליה שמורה ליוצר (או למי שקיבל אותה ממנו).
 • הציון "כל הזכויות שמורות" על גבי יצירה אינו חיוני כדי להקנות זכות יוצרים לבעל היצירה. זכות היוצרים שמורה לו גם ללא ציון זה.
 • אין להעתיק מיצירה ללא רשות בעל זכות היוצרים.
 • הגנת זכות היוצרים חלה על כל צורת ביטוי – טקסט, צילום, איור וכדומה.
 • הגנת זכות היוצרים חלה על היצירה השלמה ועל חלקים ממנה.
 • הגנת זכות היוצרים אינה חלה על תוכן (רעיון, נתון, עובדה, או ידיעה חדשותית) אלא על צורת הביטוי (נוסח, סידור הדברים) שלו. עם זאת, גם בהעתקת תוכן כנ"ל בצורת ביטוי שונה – חובה לציין את מקורו.
 • זכות היוצרים על יצירה פוקעת בתום השנה שבה מלאו 70 שנים ממות היוצר. זכות היוצרים על תצלום פוקעת בתום השנה שבה מלאו 50 שנים ליצירתו.

במקום להעתיק

ראיתם באינטרנט דף נפלא שמתאר היטב ערך שמקומו בגאולהפדיה? בשום אופן אל תעתיקו דף זה לגאולהפדיה! מה לעשות? יש מספר אפשרויות:

 1. מצאו את הערך המתאים בגאולהפדיה (או צרו אותו), ותנו שם קישור אל הדף שאותו רציתם להעתיק. כך תאפשרו לגולשי גאולהפדיה לקרוא דף זה, בלי לפגוע בזכויות של יוצריו.
 2. פנו אל יוצר האתר, ובקשו ממנו שיעתיק את הדף מהאתר שלו לאתר ויקיפדיה, או שינצל את מומחיותו לכתיבת הערך בגאולהפדיה.
 3. כתבו בעצמכם את הערך המתאים תוך הסתמכות על המידע שמצאתם ועל מקורות נוספים.

מצאתם מאמר בספר עיון או בעיתון? אל תעתיקו בשום פנים ואופן. אם תרצו בכך, תוכלו לכתוב מחדש – בסגנונכם שלכם – את הידע שרכשתם מן הכתוב.

נתקלתם בדף שאתם חושדים כי מפר זכויות יוצרים? העלו את הבעיה.

טקסט מויקיפדיה

ניתן להעתיק כל טקסט המופיע בויקיפדיה למקום המתאים בגאולהפדיה, בשני תנאים:

 1. חובה לציין קרדיט בתקציר העריכה או בדף השיחה כלומר לציין את מקור הטקסט באמצעות כיתוב או לינק. למשל העתקה מהערך רוסיה, תצוין על ידי הכנסת הכיתוב: "מויקיפדיה: he.wikipedia.org/wiki/גאולה".
 2. במידת הצורך יש להתאים את התוכן לגאולהפדיה, הן על ידי הוספת והסרת פרטים בהתאם לכללים ולתחומי העניין של גאולהפדיה, והן במובן הטכני של הסרת בינוויקי מיותרים, שינוי לקטגוריות מתאימות וכו'.

זכויות יוצרים של תמונות

תמונות שמקורם באתרי אינטרנט

מותר ללא הגבלה

אתר זה אישר שימוש בתמונות שברשותו לגאולהפדיה, יחד עם זאת, מקור התמונות באתר הנ"ל הינו הטרוגני וכך גם זכויות היוצרים שלו, בשל כך:

 1. יש לציין את מקור התמונה בתקציר העלאה של הקובץ, על ידי קישור לדף המקורי בו הופיעה התמונה, זאת כדי לאפשר בירור עתידי של שאלות וטענות בנושא זכויות יוצרים. (במקרה של שכחה, ניתן להוסיף את המידע גם לאחר העלאה על ידי עריכת דף הקובץ).
 2. במקרה שמופיע שם הצלם ליד התמונה חובה לציין את שמו בתיבה 'תיאור הקובץ' שמופיעה בדף העלאה של התמונה. (כאמור, במקרה של שכחה, ניתן להוסיף את המידע גם לאחר העלאה על ידי עריכת דף הקובץ).

ויקיפדיה

 • תמונות מהאתרים ויקיפדיה וויקימדיה: התמונות באתרים אלו מועלות תחת רשיונות שונים, לכל רישיון הגבלות (או הרשאות) שונות. אם ברצונכם להעלות תמונה מהאתרים הנ"ל לגאולהפדיה יש לאתר את רישיון התמונה בהתאם להוראות המופיעות בויקיפדיה: באילו תמונות מותר לי להשתמש?, ולציין בתקציר את מקור התמונה (על ידי קישור, סוג רישיון התמונה, ובמקרה הצורך גם את שם היוצר.
 1. חובה לציין את מקור התמונה בתקציר העלאה של הקובץ, ציון המקור ייעשה בשדה "תיאור:" שבדף 'העלאת קובץ לשרת', על ידי קישור לדף המקורי בו הופיעה התמונה, זאת כדי לאפשר בירור עתידי של שאלות וטענות בנושא זכויות יוצרים. (במקרה של שכחה, ניתן להוסיף את המידע גם לאחר העלאה על ידי עריכת דף הקובץ).
 2. ניתן להעלות לגאולהפדיה תמונות בשימוש הוגן המופיעות בויקיפדיה, במקרה בו גם השימוש בגאולהפדיה עונה על תנאי ה'שימוש הוגן' (עוד על שימוש הוגן ראו בויקיפדיה).

אתרים אחרים

 • העלאת תמונות מאתרי חב"ד השונים - מלבד אתר הגאולה - כשלא ניתן למצוא מקור אחר לתמונה, ניתן להעלות תוך ציון למקור התמונה (זאת לפי המקובל, שאתרים חב"דיים מאשרים שימוש בחומרים שלהם, תוך ציון קרדיט וקישור למקור התמונה בדף ההעלאה, וכן קרדיט לצלם אם ישנו). במקרה שישנה תמונה לא איכותית מאתר הגאולה, לעומת תמונה איכותית יותר מאתר אחר, יש להעדיף את התמונה מאתר הגאולה.
 • העלאת תמונות שמקורם בכל אתר שהוא ברחבי הרשת אסורה, אלא אם כן ניתנה רשות מפורשת לשימוש בתמונה.

תמונות מצילום עצמי

מותר ללא הגבלה

 • צילום של כל אובייקט המוצג במקום ציבורי דרך קבע
 • צילום של חפץ המוצב במקום ציבורי (אבל לא חפץ המוצב בתערוכה מתחלפת)
 • צילום של מוצגים במוזיאון ציבורי הפתוח לציבור (גם אם בתשלום) (בחו"ל - כל עוד לא מדובר בהפרת זכויות של היוצר - היינו עברו 70 שנה ממות היוצר, וכן לא מוצגים של תערוכות מתחלפות. בישראל - מותר התצלום, כל עוד לא מדובר בתצוגות מתחלפות).
 • צילום של מוצגים במוזיאון פרטי (מותר במסגרת דיני זכויות היוצרים; אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עלול להיות "הפרת חוזה") (בחו"ל - כל עוד לא מדובר בהפרת זכויות של היוצר - היינו עברו 70 שנה ממות היוצר, וכן לא מוצגים של תערוכות מתחלפות; בישראל - מותר התצלום, כל עוד לא מדובר בתצוגות מתחלפות.)

צילום של מבנה ארכיטקטוני

 • צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר
 • סריקת איור (מקורי) מתוך ספר - אם עברו 70 שנה ממות היוצר

מותר במסגרת "שימוש הוגן"

 • צילום במצלמה דיגיטלית או סריקה של כריכת ספר על ידי משתמש: לצורך ערך על הספר (או על הסופר).

אסור

 • הצגה של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים שאינה במסגרת שימוש הוגן (כך לדוגמה, אסור לצלם דף מספר המוגן בזכויות יוצרים)
 • הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים
 • הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בכל דף שאינו הערך (בדף המשתמש, דף שיחה או פורטל).

בדיקת הפרה של זכויות יוצרים

בעת העלאתו של ערך חדש, או קטע נרחב חדש, עולה לעיתים חשד להפרה של זכויות יוצרים. ראשית יש לבדוק את דף השיחה של הערך ותקצירי העריכה של מעלה הערך, האם צוין מקור לערך ואם ההעתקה באישור או אם הערך בגאולהפדיה הועתק לאתר אחר. דרך פשוטה לבירור חשד זה היא בדיקה באמצעות גוגל של קטעים מהטקסט החדש. את בדיקת המקוריות של הערך רצוי לעשות מוקדם ככל האפשר, בימים הסמוכים לכתיבתו, משום שבבדיקה שנעשית לאחר זמן עלולה להימצא העתקה, הנובעת דווקא משום שהאתר האחר העתיק מגאולהפדיה (ניתן לוודא זאת באמצעות בדיקת תאריכי הפרסום). אם התגלתה העתקה מגאולהפדיה לאתר אחר, רצוי לציין זאת בדף השיחה של הערך, כדי לחסוך בדיקות חוזרות על ידי משתמשים אחרים.

במקרה שהתברר שהפרת זכויות היוצרים היא בגאולהפדיה (כלומר הטקסט שהועלה לגאולהפדיה מועתק ממקור אחר), יש להחליף את הערך בתבנית:הפרת זכויות יוצרים, עד לבירור העניין עם כותב הערך. אם הערך הועלה על ידי אלמוני והועתק מאתר מסחרי, יש למחוק אותו מיד, משום שאין דרך לתקשר עם כותב הערך (וסביר שהוא אינו מכיר את כללי זכויות יוצרים). יש לבקש הסתרת גרסאות של הגרסה המפרה זכויות יוצרים.

אם התקבל אישור של מערכת גאולהפדיה לשימוש בקטעים הללו, יש לציין זאת בדף השיחה.

שימוש חיצוני

גאולהפדיה היא אנציקלופדיה חופשית. שימוש בתוכנה במקומות אחרים הוא מותר ואף מומלץ, אולם יש תנאים מסוימים שבהם צריכים לעמוד כדי להשתמש בתוכן. התנאים פשוטים (לפחות עבור תוכן מגאולהפדיה) ומטרתם להבטיח ייחוס נאות לתורמינו ושימוש חופשי בתוכן למשתמשים אחרים.

כמעט כל התוכן בגאולהפדיה מופץ לפי תנאי רישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 (CC-BY-SA 3.0). רישיון זה מרשה באופן כללי להשתמש בתוכן בתנאי שעומדים בשתי דרישותיו: יחוס, כלומר אזכור יוצר(י) התוכן, ושיתוף זהה: היצירה החדשה תהיה גם היא באותם תנאי רישיון.

שימוש בערך

כאשר מעתיקים ערך שלם או את חלקו, התוצאה (הטקסט החדש שנכתב) הוא בגדר 'יצירה נגזרת' (יצירה שמבוססת על יצירה אחרת). רישיון הייחוס-שיתוף זהה של Creative Commons דורש שבמקרה כזה גם היצירה החדשה תהיה זמינה בתנאי אותו רישיון (זוהי המשמעות של "שיתוף זהה"). יש לכך סייג עיקרי אחד: כאשר מצטטים רק חלק קטן יחסית מהערך בגאולהפדיה (לדוגמה: הגדרה בודדת) הדבר יכול להיות בגדר 'שימוש הוגן'.

העתקת ערך

אם מדובר על משהו שמעבר לשימוש הוגן, אפשר להשתמש בתוכן רק אם הטקסט החדש שנוצר מקיים את תנאי הרישיון. הדרישות הן, באופן כללי, להציג את הרישיון ולספק ייחוס: לתת קרדיט לכותבי הערך. הבעיה היא עם החלק השני: לערך יכולים להיות מספר רב של כותבים. הדרך הסבירה לציין את כולם בגאולהפדיה היא דף ההיסטוריה של הערך. לכן הדרך העדיפה לספק את דרישת הייחוס היא לספק קישור לערך המקורי בגאולהפדיה. מכיוון שמהערך המקורי (כמו מכל דף בגאולהפדיה) יש גם קישור לנוסח הרישיון, יש בכך גם מילוי דרישת הצגת הרישיון.

אם הערך הגאולהפדי כולל תמונות, חשוב להעתיק כל אחת מהן לפי הנוהל מלמעלה (ובפרט לוודא שאין בהן תמונות שאינן חופשיות).

לסיכום:

 1. אתם כאן כי כתבתם טקסט כלשהו המבוסס על תוכן מגאולהפדיה (או העתק שלו) ולא מדובר על ציטוט קצר שהוא בגדר שימוש הוגן.
 2. עדיף להשתמש בנוסח רישיון עם קישור לערך המקורי.
 3. אם אין אפשרות לקשר, נא לציין במפורש את המקור והרישיון.